ATO’dan Nijerya’ya inanç ve sağlık turizmi daveti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ATO’dan Nijerya’ya inanç ve sağlık turizmi daveti

ANKARA – BHA

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın ticaret ve sanayi alanındaki gelişimine son yıllarda turizmi de eklediğini belirterek, ülkemize inanç turizmi için gelen Nijeryalı ziyaretçileri kültür ve sağlık turizmi için Ankara’ya davet etti. Baran, “Ülkemize inanç turizmi için gelen Nijeryalı ziyaretçiler, kültür ve sağlık turizmi için rotayı Başkentimize çevirebilir” dedi.

Nijerya’daki Hristiyan Hacına yönelik Ulusal Düzenleyici bir kurum olan Nijerya Federal Hükümeti Hristiyan Hac Komisyonu Başkanı Rahip Yakubu Pam ve beraberindeki heyet ATO Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti. Baran’ın makamında gerçekleşen ziyarette Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz da yer aldı.

Ziyarette konuşan Rahip Pam, Nijerya Hükümeti tarafından Nijeryalı Hristiyanların hac ziyareti yapması konusunda yetkilendirildiklerini belirterek, komisyonlarında İçişleri, Sağlık ve Dışişleri Bakanlıklarının yanı sıra Merkez Bankası’nın da yer aldığını ve her birinin hacıların sağlık, güvenlik gibi konularından sorumlu olduğunu anlattı. Nijeryalı Hristiyan Hacıların İsrail, Ürdün, İtalya-Roma, Yunanistan, Mısır gibi ülkeleri ziyaret ettiğini belirten Pam, “Türkiye’ye daha önce gelmiştik. Burada yedi kilise var. Antakya, Mersin ve Tarsus’u gördük. Ülkenizde çok sayıda kutsal mekânlar var. Türkiye’nin Nijerya hac turizmi için yeni bir destinasyon olmasını istiyoruz. 2 bin ila 20 bin arası Nijeryalı Türkiye’ye hac için gelebilir” dedi.

“Ticari ilişkileri de geliştirmek istiyoruz”

Türkiye ekonomisini takip ettiklerini belirten Pam, “Türkiye’yi sadece inanç turizmi ve hac açısından görmüyoruz. Aynı zamanda ticari ilişkileri de kurmak açısından önemli görüyoruz. Çünkü biliyoruz ki Türkiye’de çok fazla üründe üretim yapılıyor ve Nijeryalılar da zaten çok fazla Türk ürünü satın alıyor. Sizlerle seminer düzenleyerek, ilgililere bu seyahatlerin ticari bir yönü de olduğunu anlatmak isteriz. Hac için gelenler genelde hem iş yapan hem de yaşı biraz daha ileri olan vatandaşlar oluyorlar. İş yapanlar için iş bağlantıları kurulabilir. Yaşlılar da sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.  Dolayısıyla bu Türkiye’ye gelişleri de turizm ve ticareti harmanlayacak bir şekilde değerlendirilebilir” dedi.

Pam, Nijeryalı Hristiyan Hacıların vize konusunda sıkıntı yaşamaması için ATO Başkanı Baran’dan destek istedi.

Ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, Ankara’nın son yıllarda sanayi ve ticaretteki gelişimine turizmi de eklediği kaydederek, Başkent’in sağlık ve kültür turizmi konusundaki potansiyeline dikkati çekti. Baran, “Hristiyanlık dini açısından kutsal mekânların bulunduğu bir coğrafyadayız, bu nedenle ülkemize birçok ziyaretçi geliyor. Nijerya’dan hac ibadetini gerçekleştirmek üzere ülkemize gelen ziyaretçilerimizi Başkentimizde de ağırlamak isteriz. Ülkemize inanç turizmi için gelen Nijeryalılar, kültür ve sağlık turizmi için rotayı Başkentimize çevirebilir. Hem dini vazifelerini yerine getirip hac ibadetlerini yaparlar, hem de şehrimizi gezip, hastanelerimizde tedavilerini gerçekleştirebilirler” dedi.

Nijerya’nın 220 milyonu aşan nüfusuyla Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Baran, Türkiye ve Nijerya arasındaki ticaretin ülkelerin potansiyelini yansıtmadığını söyledi. Baran, “İki ülke arasında 800 milyon doları Türkiye’nin, 100 milyon doları da Nijerya’nın olmak üzere yaklaşık 900 milyon dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Bu rakamı milyar dolar düzeyini aşarak, 2-3 milyar dolarlık bir hacme taşımalıyız. Başkentimizdeki iş insanları ile Nijeryalı iş insanlarını buluşturarak, yatırım ve iş birliği olanaklarını değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Ankara’dan Abuja’ya direkt uçuş çalışması

Baran, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde direkt uçuşların katkı sağlayacağını belirterek, Ankara’dan Abuja’ya direkt uçuş imkânı sağlanması için çalışma yürüttüklerini kaydetti. Baran, “Ankara’dan Nijerya’nın Başkenti Abuja ve Lagos’a direkt uçuşların konulması hem ticaret hem de turizmi geliştirmek açısından önemli olacaktır” dedi.

ATO’nun Başkent’in sağlık turizmi alanında yaptığı çalışmaları Afrika kıtasına tanıtmak ve sağlık turizminden aldığı payı artırmak için ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz’ın koordinatörlüğünde, Nijerya’nın Lagos kentinde düzenlenen ve Batı Afrika’nın tek Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı olan “Akwaaba African Travel Market”te “Health Ankara” adıyla stant açtıklarını hatırlatan Baran, Ankara’nın sağlık turizmi potansiyeline de değindi.

Heyete, Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın iki kültür hazinesi “Gordion Antik Kenti” ile 13. yüzyıldan günümüze gelen “Arslanhane Camii”nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığını da sözlerine ekledi.

Nijeryalı turistler en iyi şekilde ağırlanır

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da konuşmasında, Türklerin misafirperver bir millet olduğunu belirterek Nijeryalı Turistlerin Ankara’da ve Türkiye’nin her yerinde en iyi şekilde ağırlanacağını söyledi. Ayvazoğlu, “Hele inanç açısından ziyaret edeceklerse bu bizim için daha değerli. Tüm inançlara karşı hoşgörülü bir milletiz. Dolayısıyla Nijeryalılar herhangi bir sıkıntı yaşamadan burada hem ibadetlerini hem ziyaretlerini hem de tedavilerini olma imkânına sahipler. Ülkemizde Hristiyanlar için çok sayıda tarihi yer var” diye konuştu.

Nijeryalı heyetin ziyareti Afrika Turizm Fuarı’nın sonucu

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz da, Nijerya Federal Hükümeti Hristiyan Hac Komisyonu Başkanı  Rahip Pam ve Heyeti’nin gerçekleştirdiği ziyaretin, Nijerya’nın Lagos kentinde Eylül ayında düzenlenen Akwaaba African Travel Market-Afrika Turizm Fuarı’nda ATO’nun “Health Ankara” adı altında Başkent’in sağlık potansiyelini tanıtması neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Vize dâhil olmak üzere Nijeryalı turistlerin sorunlarına çözüm üretmek için ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunacaklarını kaydeden Yılmaz, “Ankara Ticaret Odası olarak bu konularla ilgili elimizden gelen bütün desteği verip, çalışmaları gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ATO’dan Nijerya’ya inanç ve sağlık turizmi daveti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sozcu.org.tr - Türkiyenin En Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!