Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. ” dedi.

featured

Bakan Koca: Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19’un Eris varyantıyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Koca, Eris varyantının toplumsal gündemde öne çıkmayacak kadar önemsiz olduğunu ve aşı programının geçmişte kaldığını belirtti.

Bakan Koca, konuların çarpıtıldığını ve bazı görüşlerin bilimsel olmadığını vurgulayarak, salgın sürecinde alınan kararların bilime dayandığını ifade etti. Bilimsel verilere dayalı bir ekip olarak, bilimsel gelişmeleri dikkate aldıklarını ve bilime sırt çevirmenin mümkün olmadığını söyledi. Ayrıca, Türkiye’deki aşı uygulamalarının başarıyla yürütüldüğünü ve çocukluk çağı aşılamalarında yüksek oranların neden yüzde 95’in üzerinde olduğunu açıkladı.

Koca, ”Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden %95’in üzerinde?” dedi.

COVID-19 salgını başladığında, aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve kendi aşılarını geliştirmeye çalıştıklarını belirten Koca, sonunda Turkovac aşılarının ortaya çıktığını ve hızla ülke genelinde aşı kampanyası başlattıklarını söyledi. Sağlık çalışanlarının aşılandıktan sonra ölüm vakalarının azaldığını da vurguladı.

Koca, aşıların virüsle karşılaşmamızın ilk zamanlarında elzem olduğunu ve bu sayede bağışıklık sistemimizin virüsü tanımaya başladığını ifade etti. Aşı kampanyalarının virüsün mutasyonlarına karşı etkili olduğunu söyledi ve yeni mutasyonlara göre aşıların geliştirilmeye devam edildiğini belirtti.

Konuyla ilgili Bakan Koca, ”Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı.” diye konuştu.

Son olarak, toplu aşılamanın artık gerekli olmadığını ve kapanma gibi toplu tedbirlerin söz konusu olmadığını açıkladı. COVID-19 için mevcut kişisel tedbirlerin dışında yeni tedbirlerin gereksiz olduğunu belirterek Türkiye’nin sağlık konusunda bağımsız olduğunu vurguladı. COVID-19 aşısının toplu olarak yeniden yapılmasını gerektiren bilimsel bir durum olmadığını ve sağlık ve bilimin pazarlama alanına dahil edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakan Koca: Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sozcu.org.tr - Türkiyenin En Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!