Örgütlü gücü büyütelim | SOZCU.ORG.TR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Soyer’den Türkiye’deki kent konseylerine teklif ve destek
 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun temsilcilerini ağırladığı buluşmada Türkiye’deki 112 Kent Konseyi’nin kurumsallaşması ve örgütlü gücünü büyütmesi gerektiğini belirterek “Biz üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun temsilcilerini makamında ağırladı. İzmir’in ev sahipliği yaptığı Türkiye Kent Konseyleri Platformu Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde düzenlenen buluşmada konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kent Konseylerinin demokrasi için önemine dikkat çekti. Başkan Soyer, “Kent konseyleri toplumu biraz daha ileriye taşımak için en önemli kaldıraçlardan biri. Çünkü bizde demokrasi sadece 5 yılda bir sandığa gitmekten ibaret bir şey zannediliyor. Halbuki demokrasi bir yaşam biçimi. Birlikte yaşamanın hukuku, birlikte yaşamanın kültürü. Dolayısıyla bunun mekanizmalarının kurulması lazım. Bugün bütün dünyada otoriter ve popülist rejimler güç kazandıysa bu demokrasinin zafiyetleri nedeniyle değil, demokrasi nin araçlarının yeteri kadar kullanılmamasından olabilir. Kent konseyleri bunun için en elverişli araç. Hukuken önemli bir zemin yaratıyor” dedi.

 “Türkiye’nin buna ihtiyacı var”
Türkiye’deki 112 Kent Konseyi’nin kurumsallaşması ve örgütlü gücünü büyütmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu meşruiyet de güç de getirir. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, bizden sonra gelecek kuşakların buna ihtiyacı var. O nedenle niye biz bunu İzmir’den başlatmayalım? Biz hazırız. Ben sadece size bir teklifte bulunuyorum. 112 yapı bir platform gibi kalmasın. Kanun talep etme noktasında daha güçlü bir noktaya gelecek bir yapıya dönüşsün. Biz varız diyoruz. Bu birlikteliği ileriye taşımak elimizde. Ama burada ilk adımı atacak olan sizsiniz. Biz onun destekçisi olabiliriz” dedi.

“İzmir’de olması bizim için büyük şans”
İzmir Kent Konseyi Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç ise Türkiye Kent Konseyleri Platformu Yürütme Kurulu’na İzmir’de ev sahipliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyerek “Kent Konseyleri katılımcı demokrasinin en önemli araçlarından biridir. Sivil toplum örgütlerinin güçlenmesi, gerek ülke gerekse yerel yönetimlerde söz sahibi olmasının önünün açılması gerekir. Bu anlamda Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun önemli çalışmalara imza atacağına inanıyorum. Toplantının İzmir’de olması bizim için büyük bir şans” dedi.  

“Soyer ve Kökkılınç’a sonsuz teşekkürler”
Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu ise “Her adımda katılımcılığın, demokrasinin, dayanışmanın ve sivil inisiyatifin güzel bir örneğini göstererek Türkiye Kent Konseyleri Platformu’yla birliktelik içinde olan Tunç Başkanımıza ve İzmir Kent Konseyi Başkanımız Nilay Kökkılınç’a sonsuz teşekkür ederiz” diye konuştu.

“İzmir bizleri umutlandırdı”
Adana Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer de Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken Kent Konseylerinin laik, demokratik, sosyal, hukuk devletini kararlılıkla savunduğunu belirtti.
Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, “Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun lokomotifi durumunda olan İzmir Kent Konseyimize ve destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederiz. İzmir’in önümüzdeki süreçte platforma katkı vereceğini görmek bizleri umutlandırdı” dedi.
Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat ise Kent Konseylerinin tüzel kişilik kazanması için yasal çalışma yapılması gerektiğini söyleyerek “Bu konuda bizlere açtığı yeni vizyon için Tunç Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

“Cesaret verici bir öneri sundu”
Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar da “Tunç Başkanımız 2023’te Çankaya’da başlayacak Türkiye Kent Konseyleri Platformu Dönem Başkanlığı için ufuk açıcı ve cesaret verici bir öneri sundu. Türkiye’de Kent Konseyleri etkin olmalı” dedi.
İlçesindeki çalışmalardan bilgi veren Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Mehmet Hanifi Kaya, kentsel değişim ve gelişime katkı sunduklarını vurguladı. Esenyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Zeynel Çambeli de Kent Konseylerinin güçlenmesi gerekliliğine değinirken, yapının yeni bir organizasyona kavuşturulması için çalışma yürütüleceğini aktardı.

Kimler katıldı?
Ziyarete İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, İzmir Kent Konseyi Genel Sekreteri Irmak Yılmaz, Adana Kent Konseyi Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu 28’inci Dönem Sözcüsü Haşmet Biçer, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Mehmet Hanifi Kaya, Esenyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Zeynel Çambeli, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı Kent Konseyi Sekreteri Nazım Onur Yaman, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu ve Konak Kent Konseyi Genel Sekreteri Alper Yağlıdere katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Örgütlü gücü büyütelim | SOZCU.ORG.TR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sozcu.org.tr - Türkiyenin En Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!