“Oyun Yazarları Atölyesi”nin Yeni Konuğu Almanyalı Yazar Viola Hasselberg | SOZCU.ORG.TR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Romandan Sahne Uyarlamaları Üzerine Yöntemler

İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları Merkezi’nin (ÇGSM) düzenlediği oyun yazarlığı atölyelerinin yeni konuğu, Münchner Kammerspiele’de Genel Sanat Yönetmeni Yardımcısı ve Başdramaturg olarak görev yapan Viola Hasselberg olacak.

Müncher Kammerspiele ve İBB Şehir Tiyatroları ÇGSM işbirliğiyle 1, 2 Aralık 2022 tarihlerinde 10:00-15:00 saatleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilecek atölye, “Romandan Sahne Uyarlamaları Üzerine Yöntemler” başlığını taşıyor.

Viola Hasselberg, bu alanda gerçekleştirdiği kendi deneyimlerinden örneklemelerle sıkça kullanılan teknikleri aktarırken uyarlama adına oluşturulmuş bazı stratejileri atölye katılımcılarıyla uygulamalı çalışmalar yaparak gösterecek. Vereceği iki günlük atölyede profesyonel olarak alanda çalışmaları olan oyun yazarları, dramaturglar ve yönetmenlerle buluşacak.

Hasselberg, yazarların romanlarını sahneye taşınması sürecinde yönetmen ve oyuncularla aktif olarak hem uyarlıyor, hem de dramaturgi çalışmaları yürütüyor. 1 ve 2 Aralık günleri, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleşecek buluşmada, katılımcılar Kafka’nın “Dava” ve “Amerika” metinlerinden bazı bölümler üzerinden sahne uyarlamaları üzerine çalışmalar yapacaklar.

Atölye; Oyun Yazarlarını, Yönetmenleri ve Yazar Adaylarını Bekliyor

İBB Şehir Tiyatroları Çağdaş Gösteri Sanatları ÇGSM’nin Müncher Kammerspiele işbirliğiyle organize ettiği bu atölye, “Şehir Yazarlarını Arıyor” projesine dahil olan katılımcılarla birlikte, davet usulü çağırılan genç nesil oyun yazarları, yönetmenler ve katılmak isteyen diğer yazarlarımız ve yönetmenlerimizle gerçekleştirilecek. Sınırlı sayıda kontenjanda profesyonel alanda oyun yazarlığı ve yönetmenliği konusunda deneyimi olan kurum dışından katılımcıların da başvurularına açık. Katılmak isteyenler, 28 Kasım Pazartesi 16:00’ya kadar kısa özgeçmişleri ve oyun yazarlığı deneyimleri ile birlikte [email protected] adresine başvurabilirler.

Viola Hasselberg

1968 yılında Bonn’da doğdu. Hildesheim Üniversitesi’nde Uygulamalı Tiyatro Çalışmaları, Müzik ve Siyaset Bilimi öğrenimi gördü. Bunu, Polonya’da bir yıllık araştırma bursu izledi. Bağımsız tiyatro topluluğu ASPIK’te oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. 1999 yılından itibaren Luzerner Tiyatrosu ve Schauspiel Hannover’de dramaturg ve yönetmen olarak çalıştı. 2006-2017 yılları arasında Theater Freiburg’da tiyatro bölümünün sanat yönetmenliğini yaptı. Bu tiyatroda, Barbara Mundel ile işbirliği içerisinde, “Geleceğin Tiyatrosu”nu yaratmak için şehirle güçlü bir sanat ağı kurdu ve önemli sanatsal bağlantılar geliştirdi. Ayrıca İstanbul’dan sanatçılarla da devam eden bir ortaklık kurdu. 2020’den bu yana Münchner Kammerspiele’nin Baş Dramaturgu ve Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

Viola Hasselberg’in sahne için yaptığı uyarlamalar arasında Kafka’dan “Amerika” ve “Dava”, Hans Fallada’nın “Herkes Tek Başına Ölür”, Michel Houellebecq “İtaat”, Goethe’den “Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları”, Thomas Bernhard’dan “Soğuk” başta olmak üzere daha birçok roman yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Oyun Yazarları Atölyesi”nin Yeni Konuğu Almanyalı Yazar Viola Hasselberg | SOZCU.ORG.TR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Sozcu.org.tr - Türkiyenin En Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!